Badyán

Illicium verum HOOK.

Zajímavé, u nás ne příliš používané koření nazýváme také „hvězdicový anýz" nebo „čínský anýz". Jsou to sušená souplodí sestavená z jednosemenných měchýřků s lesklými hladkými semeny. Po uzrání měchýřky zhnědnou, zdřevnatí a srůstají spolu po šesti až deseti a vytváří tak úhledná hvězdicovitá plodenství. Hvězdice bývají většinou osmicípé, na vrchní straně pukají a mají velmi jemnou, ale intenzívní anýzovou vůni.

Do střední Evropy se badyán dostal až na počátku 18. století. Daleko dříve byl znám v Rusku a do západní Evropy ho údajně přivezl z Filipín Sir Thomas Cavendish v roce 1588. V Cíně bylo toto koření pěstováno a používáno i jako léčivo již před 3000 lety.

Jméno badyán je pravděpodobně arabského původu. Strom, na němž toto koření roste, má vědecké pojmenování badyáník pravý. J e blízce příbuzný okrasným magnóliím, známým z našich parků. Badyáník je stále zelený strom původem z jižní Číny, kde se také nejvíce pěstuje. Rovněž se pěstuje v Japonsku, na Filipínách a v malém množství i jinde v tropech.

Předpěstované sazenice se vysazují buď do plantáží, nebo často lemují cesty jako stromořadí. Stoleté stromy nejsou výjimkou. Vyzrálá plodenství se ručně otrhávají nebo otloukají bambusovými tyčemi jako u nás ořechy. Největšími vývozci jsou Čína a Vietnam.

Badyán má vůni podobnou anýzu, příjemnou kořenně nasládlou a jemnější chuť než skutečný anýz. Obsahuje 4—5 % jemné, vonné silice anýzové. Silice má účinnou látku anethol a získaná z badyánu je cennější než z anýzu. Badyánová silice má použití v průmyslu, při výrobě likérů i ve voňavkářství. Jinak se badyán používá jako koření v domácnosti, a to zejména v asijských kuchyních. U nás se většinou používá jako přísada do pečiva, kompotů, povidel a podobně. Má použití i v lékařství. Dříve se doporučoval jako utišující a posilující lék. Nyní se používá jako chuťové korigens léčivých čajů a sirupů.

Blízce příbuzným druhem je badyáník posvátný (Illicium religiosum), který se pěstuje hlavně v Japonsku, kde se vysazuje v okolí chrámů. Nazývá se tu „sikimi" a jeho plody jsou podobné plodům badyánu pravého. Hvězdice bývají ale menší, méně dřevnaté a s hákovitě zahnutými hroty. Mají pryskyřičnou vůni, kyselou chuť a obsahují jedovatý glykosid sikimin. Jako koření jsou bezcenné.

Použití: