Boží dřevec

Artemisia abrotanum L. – syn. A. paniculata Lam.

Rod pelyněk má několik set druhů, některé z nich mají dávnou tradici jako léčivé či kořeninové rostliny. Pelyňky patří do čeledi hvězdicovitých – Asteraceae.

Pelyněk brotan byla oblíbená rostlina středověkých bylinářů. Přisuzovaly se jí poněkud nadnesené vlastnosti – jako „popel z něho rozetřený s olejem podporuje růst vlasů a kouř vyhání hady“.

Dnes víme, že pelyněk brotan obsahuje vonnou silici, hořčinu, třísloviny, pryskyřice, flavonoidy, alkaloidy, org. kyseliny a další látky. Lidově se z něj užívá čaj na zlepšení trávení a povzbuzení chuti do jídla, proti průjmům, nadýmání, má i močopudný a potopudný účinek (2 lžičky sušené drogy na šálek vroucí vody). Užívá se i proti bolestem hlavy.

Z odvaru božího dřevce se připravují i obklady a koupele na léčení omrzlin. Protože pelyněk brotan krásně voní po citronu, používá se k aromatizaci prádla, místností, i jako moly odpuzující prostředek, také do likérů a parfémů.

Je to tedy okrasná, léčivá i kořeninová rostlina. Je to hezký polokeř, dorůstající do 1 m výšky, jehož větvičky jsou bylinné a porostlé hustými zelenošedými čárkovitými lístky. Kvete drobnými zelenožlutými úbory, ale u nás nevytváří semeno. Vyžaduje slunnou polohu s propustnou půdou. Množíme ho dělením, nebo zakořeňováním zdřevnatělých výhonků na jaře (stačí zakořeňování ve vodě). Na podzim ho seřezáme, aby z jara hustě obrostl. Vytváří pravidelný keřík, podobný jalovci.

Jako koření se používají čerstvé nebo sušené listy. Velmi příjemné jsou mladé čerstvé listy v menším množství do salátů, jsou slabě nahořklé a voní po citronu. Hodí se i při pečení masa, do hovězího masa na smetaně („svíčková“), na drůbež, do majonéz, tvarohových pomazánek, ke zvěřině. Do pečení a omáček ho přidáváme až nakonec, aby nevyprchala silice. Malá větvička příjemně ochucuje i okurky v octovém nálevu. Na Sibiři se přidává spolu s drcenými jalovčinkami do těsta na chléb. V Polsku se jím aromatizují sušenky.

Pelyněk – brotan pochází ze Středomoří a roste planě až po přední Asii, v Itálii a ve Španělsku. Je to oblíbené koření i severských národů.

Boží dřevec bývala rovněž častá vonička v zahrádkách. Občas se sazenice objevují v zahradnictví, kde jsou množeny skalničky a trvalky.

Použití: