Celer

Apium graveolens L.

Celer má rozmanitější minulost než jenom jako naťová a kořenová zelenina. Zprvu byl symbolem smutku — z listů se dělaly pohřební věnce. V dnešním Řecku se naopak považuje za rostlinu štěstí.

Botanický název je miřík celer. Pěstují se tři typy celerů: celer hlíznatý, především pro hlízu, ale dají se dobře použít i listy; celer řapíkatý, který nevytváří hlízu, ale mnoho silných řapíků, které se bělí a požívají jako jemná zelenina; celer listový, který vytváří spoustu jemných listových výhonků. Poslední dva typy celerů se pěstují především ve Francii, Itálii, Španělsku, na Balkáně, v Americe a v Anglii — jsou to biologicky velmi cenné a chutné jemné zeleniny, především řapíkatý celer.

Celer je původem přímořská rostlina, která při pěstování potřebuje hlubší úrodnou půdu, chráněnou polohu a dostatek vláhy. Lze si bud předpěstovat sazenice v truhlíčcích z únorových výsevů, nebo je nakoupit a vysadit do sponu 25 cm X 25 cm. Pak okopávat, zalévat, přihnojovat. Malé, nedorostlé hlízy je možno na podzim zasadit do květináčů a přirychlit si nať pro zimní spotřebu. V zelené nati celeru jsou vitamíny C, A, rostlinné hormony, silice, glykosidy, minerální látky — hlavně draslík. V kuchyni se ke kořenění používá nať, bulva i semeno.

Celer má posilující vliv na činnost ledvin, je vhodný při revmatismu a dně. Doporučuje se při nervových slabostech. Zvyšuje stejně jako petržel činnost pohlavních žláz. Do svého jídelníčku ho mohou zařazovat také nemocní cukrovkou. Celerové listy mají výraznější kořenité aroma než petrželové. Používají se více v balkánské kuchyni, ale i v americké a ve francouzské, čerstvé i sušené. Koření se jimi zapékaná i dušená masa se zeleninou, hodí se do pokrmů z mletého masa, do polévek, salátů, do směsí koření spolu i s celerovým semenem a s mletou sušenou bulvou, při průmyslové výrobě polévek apod.

Celerové listy se používají čerstvé i sušené. Sušené uchováváme v dobře uzavřené nádobce. Stejně tak celerové semeno. Celerovou nať suchou a drcenou mícháme se solí a používáme i jako koření k dochucování hotových jídel. Podobně lze použít i strouhanou celerovou bulvu usušenou.

Použití: