Rozdělení koření

Koření lze rozdělit z mnoha hledisek. Obchodní dělení může mluvit o koření tuzemském a dováženém, lze je rozdělit podle toho, které části rostliny se jako koření používá, a také botanicky podle příbuznosti jednotlivých rostlinných druhů poskytujících koření.

a) Botanické rozdělení

Čeleď hluchavkovitých (dříve pyskatých) je obsáhlá čeleď, kam patří množství aromatických i léčivých rostlin, které jsou význačným kořením za zelena i v suchém stavu. Patří sem všechny druhy mát, popenec, šalvěje, tymián, mateřídouška, yzop, levandule, rozmarýn, dobromysl, saturejka, majoránka, bazalka. Všechny druhy obsahují hojně silic a užívají se jako naťové koření.

Čeleď miskovitých (dříve okoličnatých) jsou opět rostliny bohaté na silici. Jako koření se používá jejich listů, natě i plodů. Patří sem kmín, anýz, fenykl, koriandr, kopr, libeček, petrželka, celerová nať, kerblík.

Čeleď hvězdicovitých (dříve složnokvětých) obsahuje rostliny jako pelyněk, černobýl, pelyněk-brotan, estragon; ke kořenění se užívají jejich natě a listy, někdy květenství.

Čeleď cypřišovitých. Z této čeledi u nás roste jalovec, poskytující jalovčinky.

Z čeledi bobovitých uvedeme pískavici – řecké seno, z níž se jako koření užívá semeno bohaté na bílkoviny, slizy i tuky a hořčinu.

Čeleď brukvovitých je zastoupena křenem, hořčicemi a řeřichou zahradní, potočnicí.

Čeleď routovitých zahrnuje routu vonnou a také tropické a subtropické rostliny jako citrusy, dále druh Cuspania trifoliata, poskytující angosturovou kůru, z níž se vyrábějí likéry. („Angostura“ – hořká látka, je nezbytná pro výrobu míchaných nápojů.) Patří sem i tzv. japonský pepř (Zanthoxylon piperitum), rostoucí v Číně a v Japonsku, jehož semena se místně používají jako pepř. A také rostlina Murraya koenigii, jejíž čerstvé nebo sušené drobné lesklé zelené lístky, peprné a aromatické, se přidávají do koření kari (curry Lea tree).

Čeleď pryskyřníkovitých je zastoupena druhem černucha setá, nezývaným také černý kmín. Je to náhražka za pepř a používá se také jako koření do chleba.

Čeleď aronovitých zastupuje puškvorec.

Čeleď zázvorovitých, patřící mezi jednoděložné, obsahuje rostliny poskytující zázvor, kurkumu a také kardamom, patří sem také amom přidávaný do whisky (rajská zrna) a galgan.

Do čeledi vavřínovitých kromě vavřínu, z něhož užíváme bobkový list, patří také skořicovník a koření skořice a skořicový květ všech druhů kromě skořice bílé.

Čeleď myrtovitých obsahuje hřebíčkovec, který poskytuje koření hřebíček; nové koření dává pimentovník lékařský.

Čeleď nosatcovitých zahrnuje šafrán setý, jehož sušené blizny a tyčinky jsou známé koření.

Z čeledi pepřovitých je několik pepřovníků, které poskytují rozmanité pepře (pepřovník černý, dlouhý, lékařský, kubébový, guinejský, betelový, úzkolistý).

Do čeledi vstavačovitých patří orchidej vanilka, z níž se sklízejí vanilkové tobolky.

Do čeledi magnóliovitých patří badyáník, poskytující, poskytující hvězdičkový anýz – badyán.

Čeleď lilkovitých má rod paprika, a ten je rozdělen na řadu botanických druhů. Paprika roční je i u nás pěstována pro běžné koření – papriku. Patří sem i kayenský pepř a chilli, což jsou drobné plody keřovitých druhů paprik.

Čeleď Myristicaceae obsahuje druh macizeň pravá, poskytující muškátový ořech a květ.

Do konopovitých patří chmel.

Čeleď liliovitých zahrnuje různé druhy cibule, česneku a také pažitky.

b) Podle použitých částí rostlin můžeme koření rozdělit na několik skupin:

I. Kořeny a oddenky rostlin – např. křen, zázvor, kurkuma, puškvorec, galgan.

II. Kůra – rozmanité druhy skořice, angustura.

III. Listy a celé rostliny – celá skupina rostlin hluchavkovitých, dále koriandr, fenykl, pelyněk, černobýl, estragon, řeřicha zahradní, routa, murraya, bobkový list, pažitka, petrželka, celerové listy.

IV. Květy, poupata a jiné části květu – šafrán, hřebíček, černobýl, chmel.

V. Plody a semena – pepř černý a bílý a ostatní druhy pepře, kardamom, řecké seno, nové koření, badyán, paprika, muškátový ořech a květ, chilli, kayenský pepř, hořčice, černucha, anýz, fenykl, koriandr, kmíny.