Andělika

Archangelica officinalis Hoffm.

Andělika, zvaná lidově „koření svatého ducha", se považovala za léčivou rostlinu pomáhající snad od všech nemocí. Andělika patří do čeledi mrkvovitých. Je to statná dvouletá bylina, která roste ve vyšších polohách u potoků a na vlhkých loukách. Roste ve volné přírodě v Evropě a v severní Asii.

Vytváří řepovitý oddenek a černé kořeny. Prvním nebo i druhým rokem vytváří silnou růžici listů. Jakmile vykvete bohatým okolíkem a přinese plody na lodyze až dva metry vysoké, odumírá. Jako koření se používají plody, kořen i čerstvé listy.

Rostlina obsahuje silici, hořčiny a další látky. Chutná ostře kořenitě a hořce. Zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a uklidňuje střeva. Větší dávky jsou nezdravé.

Andělika se užívá při výrobě hořkých likérů (chartreuska), používá se též jako dezodorační prostředek. Je součástí kořenných směsí pro výrobu vermutů. Používá se do léčivých směsí, které podporují trávení a jsou močopudné. Lodyhy se někdy kandují a používají ke zdobení moučníků, mletý kořen se přidává do cukroví.

Použití: