Routa

Ruta graveolens L.

 

Už počátkem našeho letopočtu byla kořením u Římanů. V našich selských zahrádkách se pěstovala spolu se šalvěji, neboť se věřilo, že routa odhání hady a žáby, které naopak šalvěj prý přitahuje. Byla považována za dobré koření a léčivou rostlinu.

Routa vonná je keřík vysoký téměř metr, listy jsou jemně dělené, žlutavě zelené. Kvete žlutě. U nás se dnes pěstuje jen málo. Lze ji pěstovat ze semen nebo ji množit dělením trsů. Na teplém a slunném stanovišti vydrží pět i více let. Může být pěstována ve skalce. Jako koření i jako lék se používá jemnější nať s listy nebo pouze listy. Sbírá se v době květu a suší se ve stínu, poměrně obtížně. Listy jsou slabě nahořklé, a zvláště čerstvé specificky intenzívně voní. Po usušení je aróma slabší.

Routa obsahuje silici, glykosid rutin a hořčinu, začerstva i vitamíny a enzymy. Podle novějších výzkumů rutin posiluje kapiláry, odstraňuje u starších lidí jejich křehkost. Povzbuzuje trávení a chuť k jídlu, podporuje dýchání, je močopudná, působí proti neurózám (bušení srdce, návaly krve do hlavy). Ve větších dávkách není prospěšná. Doporučuje se dávka na osobu asi lžička rozsekané čerstvé natě. Mattioli tvrdil, že se má pojídat na chlebu s máslem, pak má účinek proti různým škodlivostem a jedům. V té době, kdy bylo trávení lidí jedem módou, byla jistě prospěšná. Protože routa působí prokrvení i hladkého svalstva, nemá se pojídat v těhotenství. Doporučuje se žvýkat trochu čerstvé routy na odstranění česnekového zápachu z úst.

Routa, především v jižní Evropě, obsahuje látky, které mohou u přecitlivělých lidí vyvolat kožní záněty. Má se tedy sbírat opatrně.

Routa se přidává v menším množství (výhonek) do bylinkových másel (čerstvá), do salátů, do omáček. Je velmi aromatická. Velmi chutná je spolu se šalvěji ke skopovému masu, nebo s tymiánem, bobkovým listem a s jalovcem ke zvěřině. Tehdy se použije sušená, drcená na prášek. V prášku (dvakrát denně na špičku nože) se užívá jako lék. Přidává se i do voňavek a do alkoholických nápojů. Sušená se uchovává jeden rok v dobře uzavřených nádobkách. Drtí se až před použitím.

 

Použití: