Petržel

Petroselinum crispum (Mill) A. W. Hill.

 

Petržel mívala kdysi jinou vážnost než pouze jako zdravé zelené koření. Byl to symbol radosti a slávy. Jako aromatickou bylinu, vlastně jako naťovou zeleninu, ji rozšířil v Evropě hlavně Karel Veliký v 8. století n. l., ale už ve 3. století je uvedena petržel jako koření v římské kuchařské rukověti. U nás se rovněž obecně rozšířila a její nať byla používána ve staročeské kuchyni na „zelené jíchy" (omáčky). Tvořila také součást nádivek a tradičních vaječných velikonočních pokrmů.

Petržel je dvouletá až víceletá rostlina pocházející ze Středozemí. U nás se pěstuje kořenová petržel, která je náročnější na půdu, a naťová (kadeřavá) petržel. Natí kořenové petržele lze rovněž kořenit. Naťová petržel je méně náročná na půdu a dá se vysévat několikrát do roka od dubna do konce července (z tohoto období je bohatá sklizeň na jaře). Petrželové semeno klíčí pomalu, vzchází asi za tři týdny. Pro zimní potřebu natě se mohou použít drobnější kořeny, které se vysázejí do truhlíčků nebo květináčů do vlhké zeminy nebo písku a rychlí se na světlém místě (za oknem). Lze použít i vrcholových odřezků petrželových kořenů, které se řeznou plochou položí na talíř, zalijí tenkou vrstvičkou vody, aby nevyschly, a během krátké doby v teple vyraší nať. Listy petržele v čerstvém stavu obsahují mnoho vitamínu C — 100 mg ve 100 g. Všechny části rostliny — kořen, list i semeno — obsahují silici (apiol), která povzbuzuje zažívací pochody, zvyšuje činnost ledvin, poněkud však dráždí. Lidé se zánětlivými procesy v ledvinách nemají užívat nadměrné dávky petržele, stejně tak těhotné ženy. Petržel — nať i kořen — pomáhá při močových kamenech, po zánětu prostaty, při menstruačních potížích. Na osobu užíváme v jídle asi lžíci petrželové natě, vyšší dávky nejsou ani potřebné. Petržel je základní zelené koření — naťová zelenina denní potřeby. Lze je přidat téměř do všech pokrmů, polévek, smetanových a houbových omáček, sekaných mas, nádivek, dušených a pečených mas, salátů, ke zdobení obložených chlebíčků a různých lahůdek, i lžíci nebo dvě do houskových knedlíků. J e ovšem nutné zachovávat její nutriční hodnotu začerstva a přidávat ji podle možnosti až do hotových pokrmů. Používá se i sušená mletá petržel, u které je značně nižší obsah vitamínu C, ale ostatní složky jsou zachovány, včetně minerálních látek — hořčíku, železa, síry a dalších zásadotvorných prvků.

Petrželové semeno, kořen i nať — sušené i jemně mleté — bývají součástmi průmyslově vyráběných směsí koření. Sušená petrželová jemně mletá nať je obsahem přípravku k ochucení polévek „Chutík" a dalších průmyslově vyráběných polévek.

V úměrných dávkách je petrželka každodenní zdravou součástí jídel kuchyní mnoha národů.

 

Použití: