Citronela
Cymbopogon sp.
Některé druhy botanického rodu Cymbopogon (nazývané také dříve Andropogon) poskytují cenné silice a jsou nositeli oblíbených citronových vůní. Uvedený rod jednoděložných rostlin patří do čeledi trav, konkrétně lunicovitých (Poaceae). Zahrnuje asi 30 druhů vesměs domácích v tropech a subtropech.
Tyto tropické trávy vytvářejí mohutné trsy. V listech a pochvách listových jsou četné buňky obsahující silici. Rostliny mají sice latnaté květenství, ale semena tvoří jen zřídka. Množí se poměrně snadno vegetativně, tj. dělením trsů.
Pocházejí z tropické Asie, kde je lidé od pradávna pěstují v okolí příbytků jako snadno dostupný aromatizující prostředek. Pro získání silice se pěstují v několika odrůdách i na plantážích, a to zejména v Indonésii, na Malajském poloostrově i na Srí Lance.
Druhy jako Cymbopogon stratus a C. nardus obsahují tzv. citronelovou silici v množství 0,5 – 1 %. Silice se skládá z 25 – 50 % citronelalu, z 25 – 40 % geraniolu, citralu aj. Citronela se nazývá také citronová tráva, lemongrass, citronellgrass, lenabatu aj. Druh C. martinii (Palmarosa grass) poskytuje tzv. palmarosovou silici a C. flexuosus silici lemongrassovou (Malabar lemon grass).
Silice všech uvedených druhů jsou poměrně drahé a významně se uplatňují zejména při výrobě parfémů, ale i léků. Na Malajském poloostrově, v Indii a Indonésii bývá tato rostlina pod místním názvem „sereh“ často součástí koření s citronovou vůní. Přidává se do polévek (např. do dršťkové), omáček, masitých a rybích pokrmů, nápojů a k přípravě aromatického čaje. Hodí se všude tam, kde je příjemná vůně po citronu. Přidává se i do osvěžujících koupelí. Také se využívá jako krycí, protierozní rostlina a mladá listová srdíčka se upravují jako zelenina.
V naší kuchyni se dá nahradit strouhanou citronovou kůrou nebo meduňkou.
Použití: